Inspiracje
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij
Kółko kulturowe – podcasty o dziedzictwie
Narodowy Instytut Dziedzictwa ma przyjemność zaprosić Państwa do wysłuchania podcastów z najnowszej serii „Kółko kulturowe”.
Kontakt z organizatorem
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Cykl poprowadzi Łukasz Nowicki, aktor filmowy i teatralny, lektor, prezenter oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiego dubbingu oraz Katarzyna Pruchnicka, wieloletnia dziennikarka radiowa.
Zachęcamy do zapoznania się z tematami serii:Smaki dziedzictwa według Roberta Makłowicza
„Smaki dziedzictwa” to hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. A jakie smaki dziedzictwa bliskie są sercu Roberta Makłowicza, niewątpliwego znawcy kulinariów oraz związanych z nimi obyczajów i tradycji? Odpowiedź znajdziecie w podcaście z cyklu „ Kółko kulturowe”, do którego posłuchania serdecznie zapraszamy.
„Smaki dziedzictwa według Roberta Makłowicza” to rozmowa dziennikarki radiowej Katarzyny Pruchnickiej, dla której kuchnia stanowi od lat niewyczerpane źródło inspiracji, z Robertem Makłowiczem, osobowością telewizyjną, niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie kulinariów, autorem książek i pasjonatem historii, który o kuchni opowiada w sobie tylko właściwy, ujmujący sposób. O przepisach z naszych rodzinnych, zakurzonych notesów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, potrawach regionalnych, które od lat goszczą na naszych stołach, o skarbach wywodzących się z tradycji, które często nieświadomie kładziemy na nasze talerze, ale również o tym, skąd czerpać pomysły przy organizacji wydarzeń w ramach EDD – ten podcast to prawdziwa uczta nie tylko dla smakoszy.
Posłuchaj podcastu!
Co to znaczy być społecznym opiekunem zabytków?
Jeśli zastanawiacie się, kim tak naprawdę jest społeczny opiekun zabytków, jaka jest jego rola i w jaki sposób można nim zostać, ten podcast to odpowiedź na Wasze pytania. Zapraszamy do wysłuchania audycji z serii „ Kółko kulturowe”, którą poprowadzą dla Was Łukasz Nowicki i jego gość Agnieszka Wargowska-Dudek.
Agnieszka Wargowska-Dudek – animatorka, menadżerka, choreografka, autorka książek. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Prezeska i założycielka Fundacji ARTS. W latach 2014-2019 dyrektorka Ośrodka Kultury w Wiśniowej. Współzałożycielka Komitetu na rzecz ratowania jedynej w Polsce drewnianej bożnicy w Wiśniowej. W latach 2015-2017 roku członkini Rady przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Posłuchaj podcastu!
Posłuchaj podcastu!
Dziedzictwo niematerialne – odwieczny towarzysz
O wpływie tradycji i kultury naszych przodków na naszą codzienność oraz o tym, z jakich źródeł czerpiemy i co nas kształtuje, w rozmowie z Łukaszem Nowickim opowie Wam dr Joanna Dziadowiec-Greganić.
dr Joanna Dziadowiec-Greganić – antropolożka kultury, kulturoznawczyni, menedżerka i animatorka kultury. Ekspertka ds. ochrony i zarządzania dziedzictwem i pamięcią kulturową oraz międzykulturowości ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa niematerialnego. Adiunkt w Katedrze Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, etnoekspertka i Przewodnicząca Rady Programowej w Fundacji ARTS. Współtwórczyni Kooperatywnego Ośrodka Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego K-ORSO, którego jednym z głównych filarów jest dziedzictwo, ekspert dziedzinowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ambasadorka Centrum Archiwistyki Społecznej w Województwie Małopolskim.
Posłuchaj podcastu!
Posłuchaj podcastu!
Dziedzictwo kulturowe w popkulturze
Jak dziedzictwo przenika do kultury masowej? Jaki wspólny mianownik mają Indiana Jones, Mona Lisa i Wiedźmin? O obecności dziedzictwa kulturowego w popkulturze w audycji z serii „ Kółko Kulturowe” rozmawiają Katarzyna Zarzycka i Łukasz Nowicki.
Katarzyna Zarzycka – historyczka sztuki, animatorka kultury, autorka wydawnictw i materiałów dotyczących dziedzictwa kulturowego, książek dla dzieci, programów, projektów i ścieżek edukacyjnych, kuratorka kilku wystaw wyróżnionych w kolejnych edycjach konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. W 2014 r. otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2016 r. została wyróżniona w ramach nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opieki i ochrony architektury drewnianej Małopolski. Autorka projektu „Sztuka na kółkach” wyróżnionego przez Jury w konkursie na Nagrodę Unii Europejskiej w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego – Europa Nostra 2017. Prowadzi Fundację Plenerownia.
Posłuchaj podcastu!
Posłuchaj podcastu!
Jak zwiedzamy w ponowoczesności?
Media społecznościowe i ich rola w turystyce kulturowej to temat kolejnego podcastu z serii „Kółko Kulturowe”. Łukasz Nowicki i jego gość – Barbara Łepkowska – zastanawiają się, jak bardzo Internet wpływa na nasz odbiór dziedzictwa kulturowego i w jaki sposób powinniśmy posługiwać się tym narzędziem w planowaniu naszych kulturowych podróży.
Barbara Łepkowska – historyczka sztuki, absolwentka edukacji artystycznej ASP w Krakowie, animatorka kultury, edukatorka muzealna, graficzka komputerowa, fotografka, autorka wielu projektów i materiałów dotyczących dziedzictwa kulturowego. W 2014 r. otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2016 r. została wyróżniona w ramach nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opieki i ochrony architektury drewnianej Małopolski. Autorka projektu „Sztuka na kółkach”, który otrzymał specjalną uwagę Jury w konkursie na Nagrodę Unii Europejskiej w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego – Europa Nostra 2017. Prowadzi Fundację Plenerownia.
Posłuchaj podcastu!
Posłuchaj podcastu!