Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur
Scenariusze lekcji oraz filmiki ukazujące od kulis historie średniowiecza. Materiały przeznaczone dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Na potrzeby projektu "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur" zostało stworzonych 10 scenariuszy lekcji dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w których poruszane są różnego rodzaju zagadnienia związane z epoką średniowiecza. Scenariusze bazują na zdigitalizowanych w 8 regionalnych muzeach eksponatach.
Scenariusze stworzyła ekspertka z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie - dr Iwona Jóźwiak.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Tematy scenariuszy:
- Szkoła podstawowa: Wierzenia Prusów–zapomnianych braci Litwinów, W średniowiecznym mieście, Zakonnicy i rycerze, Na zamku w Malborku, Średniowiecze w państwie krzyżackim – lekcja powtórzeniowa;
- Szkoła ponadpodstawowa: Średniowieczna architektura i sztuka ziem pruskich, Życie codzienne średniowiecznego miasta w państwie krzyżackim, Organizacja wojskowa i uzbrojenie wojsk krzyżackich, Życie religijne w państwie krzyżackim, Zamki krzyżackie.
„Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” to projekt realizowany przez Regionalną Pracownię Digitalizacji w Elblągu wraz z ośmioma muzeami z województwa warmińsko-mazurskiego: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum w Ostródzie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Muzeum Pogranicza w Działdowie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur.
Dwuletnie działania zaowocowały powstaniem wirtualnej kolekcji ponad stu najcenniejszych średniowiecznych zabytków z województwa, scenariuszami zajęć dedykowanymi szkołom podstawowym i ponadpodstawowym, audiodeskrypcją obiektów muzealnych i architektonicznych opracowaną dla osób niewidomych i niedowidzących. Wszystko to dostępne jest na stronie cyfrowewm.pl. Ponadto na kanale Regionalnej Pracowni Digitalizacji na YouTubie umieszczone zostały filmy o rzemiosłach i średniowiecznym życiu, w sali VR w CSE "Światowid" można korzystać z wielomodułowej aplikacja VR, dzięki której użytkownik przenosi się do średniowiecznej rzeczywistości.
Learning Appsy, które można wykorzystać podczas zajęć albo po prostu się pobawić: http://www.cyfrowewm.pl/s/12/learning-appsLink do aplikacji AR, którą można pobrać na telefon: http://www.cyfrowewm.pl/s/13/sredniowieczne-kolekcje-warmii-i-mazur
Zobacz:
Kulisy średniowiecza: Pielgrzymi na średniowiecznym szlaku
Opowiada: dr Radosław Wiśniewski, Muzeum Pogranicza w Działdowie
Zobacz:
Kulisy średniowiecza: Dieta ludzi w średniowieczu
Opowiada: Łukasz Szczepański Muzeum w Ostródzie
Zobacz:
Kulisy średniowiecza: W średniowieczu namalowane
Opowiada: dr Joanna M. Arszyńska
Zobacz:
Kulisy średniowiecza: Ogrzewanie w średniowieczu
Opowiadają: Jagoda Semków oraz Weronika Wojnowska, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Zobacz:
Kulisy średniowiecza: Skąd ten garnek? Średniowieczna ceramika
Opowiada: dr Jerzy M. Łapo, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Zobacz:
Kulisy średniowiecza: Życie w średniowiecznym mieście
Opowiada: dr Mirosław Marcinkowski, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Zobacz:
Kulisy średniowiecza: Średniowieczne uzbrojenie obronne
Opowiada: Dominika Kałabun, Muzeum Warmii i Mazur