Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!

Kim jest społeczny opiekun zabytków?

Osoba, której leży na sercu los zabytków, może zostać społecznym opiekunem zabytków. Sprawdź, jaka jest jego rola!
Willa Rogozińskich w Mogile (Kraków) to przykład zabytku będącego pod opieką społecznych opiekunów zabytków / wikimedia
Willa Rogozińskich w Mogile (Kraków) to przykład zabytku będącego pod opieką społecznych opiekunów zabytków / wikimedia
Według ustawy o ochronie zabytków, społeczni opiekunowie zabytków to osoby, które ,,podejmują działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie oraz upowszechniają wiedzę o zabytkach”.
Społeczny opiekun zabytków jest swego rodzaju uzupełnieniem instytucji państwowych i gminnych, a jego głównym zadaniem jest pomoc tym instytucjom oraz informowanie służb konserwatorskich o stanie powierzonego obiektu, zwłaszcza jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości. W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji, społeczny opiekun zabytków może zwrócić się z prośbą o pomoc także do innych instytucji, jak np.: Policja, Państwowa Straż Pożarna, do samorządu i nadzoru budowlanego itp.

Według prawa społecznym opiekunem zabytków może zostać osoba, która nie była karana za przestępstwa popełnione umyślnie oraz posiada wiedzę na temat ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Niektóre miasta organizują specjalne szkolenia dla kandydatów, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu prawa, praktyk konserwatorskich oraz ochrony i opieki nad zabytkami.