Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!

Czym jest Centrum Interpretacji Zabytków?

Jakie zadanie mają Centra Interpretacji Zabytków? W jaki sposób korzystają z muzealnych eksponatów? Dowiesz się w poniższym tekście!
Centrum Interpretacji Zabytku / Muzeum Warszawy
Centrum Interpretacji Zabytku / Muzeum Warszawy
Centrum Interpretacji Zabytków w Muzeum Warszawy, fot. A Grycuk / wikimedia
Centrum Interpretacji Zabytków zajmuje się upowszechnianiem wiedzy na temat dziedzictwa, wykorzystując metody interakcji, aktywne uczestnictwo „zwiedzającego”, nie koncentruje się na samych eksponatach, a raczej na ich relacji z historią. W przeciwieństwie do tradycyjnych muzeów centra interpretacji zazwyczaj nie zajmują się gromadzeniem, konserwacją i badaniami  eksponatów muzealnych (aczkolwiek mogą być częścią instytucji muzealnej w tradycyjnym rozumieniu). Ich celem jest tłumaczenie dziedzictwa i umożliwianie poznania i zrozumienia go. Zazwyczaj centrum interpretacji koncentruje się wokół konkretnego aspektu/elementu dziedzictwa lokalnego (choć może ono mieć znaczenie ponadregionalne).

Można zaryzykować stwierdzenie, że centrum interpretacji jest innowacyjnym muzeum skoncentrowanym na nowoczesnych działaniach edukacyjnych. Wykorzystuje nowe techniki multimedialne, a także elementy scenografii lub rekwizyty, które mają za zadanie realizowanie interaktywnego poznawania dziedzictwa przez stworzenie z nim emocjonalnego i intelektualnego związku.

Polecamy:

·       Centrum Interpretacji Zabytku prowadzone przez Muzeum Warszawy pozwala aktywnie poznać historię warszawskiego Starego Miasta, jego zniszczenia, odbudowy i okoliczności wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO: http://ciz.muzeumwarszawy.pl/

·       Brama Poznania ICHOT to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Opowiada o początkach państwa polskiego i historii Ostrowa Tumskiego: https://bramapoznania.pl/