Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Śladami mławskiego rzemiosła

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej we współpracy z mławskim Szczepem ZHR "Sumatra" przygotowało grę miejską, która miała na celu przypomnienie młodzieży dawnych zawodów rzemieślniczych.
Gdzie i kiedy?
Teren miasta Mława
Kontakt z organizatorem
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie
ul. 3 Maja 5 06-500 Mława
Uczestnicy i organizatorzy gry miejskiej "Śladami mławskiego rzemiosła", fot. MZZ
Uczestnicy i organizatorzy gry miejskiej "Śladami mławskiego rzemiosła", fot. MZZ
Uczestnicy zebrali się w zabytkowym parku miejskim. Zostali podzieleni na grupy, otrzymali przygotowane przez organizatorów karty, na których obok zamieszczonych herbów cechów rzemieślniczych, znajdował się krótki opis danego zawodu oraz wskazówki w formie mapy z zaznaczonymi pięcioma punktami, do których mieli dotrzeć i wykonać zadania. Pierwszy punkt mieścił się przy fontannie w parku i związany był z cechem zdunów. Kolejne dotyczyły garncarzy, ślusarzy, krawców i stolarzy. Uczestnicy m.in. odpowiadali na pytania, jakimi narzędziami posługiwali się zdunowie, jakie przedmioty wykonywali stolarze, dlaczego zanikał cech krawców. Mieli też zadania praktyczne – ulepienie z masy solnej kubka na szkolne przybory, dopasowanie z pęku kluczy jednego, otwierającego kłódkę, przyszycie 3 guzików w linii prostej oraz wykonanie 10 klamerek do ubrań. Stojący na każdym z wyznaczonych punktów harcerze oceniali zaangażowanie uczestników w wykonywanie przygotowanych przez organizatorów zadań. Grupa, która zdobyła największą liczbę punktów wygrywała.

Zawodnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Europejskie Dni Dziedzictwa, Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie oraz muzeum.