Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Rok w skansenie. Edukacyjna strona internetowa dla dzieci

Strona internetowa www.rokwskansenie.pl prezentuje dziedzictwo kulturowe Krakowiaków zachodnich oraz zdigitalizowane zasoby Muzeum – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Gdzie i kiedy?
www.rokwskansenie.pl
Kontakt z organizatorem
Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
Wygiełzów, ul Podzamcze 1, 32 - 551 Babice
fot. Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny
fot. Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, większość wydarzeń i imprez odbywających się w skansenie w Wygiełzowie w roku 2020 została odwołana. Głównym celem projektu było „przeniesienie” wydarzeń edukacyjnych, tradycyjnie już towarzyszącym wszystkim cyklicznym imprezom w skansenie,  do sieci. Tym samym powstała specjalna przestrzeń skierowana specjalnie do dzieci, gdzie mogą one zapoznać się z bogatymi zasobami Muzeum, w formie zdalnej, dostosowanej do ich potrzeb i możliwości. Projekt jest formą zachowania ciągłości w cyklicznych wydarzeniach, odbywających się w skansenie, mających ścisły związek z rocznym rytmem przyrody i kalendarzem tradycji. 
Materiały zamieszczone na stronie internetowej – quizy, karty pracy i pomysły na prace plastyczne zachęcają do twórczego wykorzystania wiedzy o kulturze ludowej podczas zabawy i nauki. Materiały zostały uporządkowane tematycznie w nawiązaniu do pór roku i charakterystycznych dla nich zwyczajów. W proces realizacji projektu zostali zaproszeni również lokalni twórcy ludowi, którzy zaprezentowali swoją twórczość w formie czterech zdalnych warsztatów i filmów instruktażowych. Oprócz przekazania wiedzy etnograficznej, staramy się rozwijać w odbiorcach umiejętność jej twórczego przetwarzania, budując tym samym większą świadomość kulturalną i otwartość. W szczególny sposób zachęcamy do skorzystania z materiałów nauczycieli i animatorów kultury pracujących z dziećmi.