Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Małe miasto wielkich przeżyć

Relacja z kreatywnych warsztatów i powstania przewodnika po Wschowie.
Gdzie i kiedy?
Muzeum Ziemi Wschowskiej
Kontakt z organizatorem
Muzeum Ziemi Wschowskiej
plac Zamkowy 2, 67-400 Wschowa
fot. MZW
fot. MZW
Projekt „Małe miasto wielkich przeżyć – kreatywne warsztaty i przewodnik po Wschowie” był realizowany w Muzeum Ziemi Wschowskiej w 2017 roku. Potrzebę takiego przewodnika sygnalizowali nam mieszkańcy. Zaczęliśmy od warsztatów, których celem było zebranie materiałów i opracowanie wraz z mieszkańcami kształtu i koncepcji głównego rezultatu projektowego – przewodnika. Działaliśmy wokół lokalnego dziedzictwa, zbierając materiał do publikacji. Wschowianie podczas warsztatów pokazali, co jest dla nich najcenniejsze w mieście. Na warsztaty fotograficzne, typograficzne, z teatrem ilustracji Kamishibai i na muzealne wystawy zaprosiliśmy dzieci, młodzież, osoby z niepełnosprawnościami, dorosłych i seniorów, a także nauczycieli i animatorów kultury z regionu. W przewodniku i w jego wersji audio-video znajdują się fotografie pokazujące realizację warsztatów i kolaże, które wtedy powstały. Wiele pomysłów, np. zagadki fotograficzne, niektóre informacje merytoryczne, to efekt rozmów i wspólnych przemyśleń z ich uczestnikami.
Warsztaty, fot. MZW
Drugim etapem projektu była praca nad książką, nagraniami i wersją przewodnika dostępną na stronie www.zwiedzajwschowe.pl. Do każdego tematu wygenerowany został kod QR odsyłający do przewodnika w wersji wirtualnej. W trakcie realizacji zrodził się pomysł stworzenia naklejki typu „wlepka” z kodem QR odsyłającym do strony głównej. Umieściliśmy ją przy zabytkach i miejscach opisanych w przewodniku. Będzie go ona promować, nawet kiedy nakład papierowy się wyczerpie.

Powstała kolorowa książeczka „Małe miasto wielkich przeżyć. Przewodnik po Wschowie dla dzieci i nie tylko...” i jej wersja dostępna w internecie. W niej Lew – inspirowany jednym z zabytków – oswaja muzeum, dziedzictwo kulturowe i historię. To narrator, który wciela się w różne role, zachęca do aktywnego zwiedzania. Dzięki zadaniom do wykonania angażuje dzieci i ich opiekunów rodzinnego poznawania swojej „małej ojczyzny” i dbania o zabytkowe, historyczne miejsca i opowieści.
Warsztaty, fot. MZW
Efekt wspólnej pracy służy promocji Wschowy, jej lokalnemu dziedzictwu, wspiera działania Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz społecznych działaczy i regionalistów w upowszechnianiu wiedzy o regionie. Atrakcyjna forma wydawnictwa, wersja audio-video z profesjonalnie przygotowanymi odsłuchami powoduje dumę u wielu mieszkańców Wschowy i okolic, gdy mogą się nim pochwalić i podzielić ze swoimi gośćmi. To powoduje chęć dbania o bogate dziedzictwo kulturowe regionu. Tytuł „Małe miasto wielkich przeżyć” został wymyślony w czasie warsztatów dla dzieci „Lato w Muzeum”. Taka formuła wpisuje się w budowanie muzealnej edukacji kulturowej i poczucie, że dobrym kierunkiem działania samorządowej instytucji kultury jest angażowanie lokalnej społeczności. W wersji audio-video znajduje się otwarta zakładka – „Nasza wschowska galeria” – miejsce, w którym chętni mogą dzielić się swoimi fotografiami Wschowy i okolic. To odpowiedź na głosy tych naszych odbiorców, do których nie dotarła informacja o warsztatach, a chcą pokazać swoje prace.

Podczas finałowego spotkania „Małe miasto wielkich przeżyć – praktykuj kulturę z Muzeum Ziemi Wschowskiej” podsumowaliśmy projekt. Odbyły się otwarte warsztaty, wystawa fotografii uczestników działań i promocja przewodnika.

Pokazaliśmy muzeum jako miejsce dostępne, włączające społeczność lokalną w uczestnictwo w kulturze. Zyskaliśmy nowych odbiorców, którzy przekonali się, że muzeum to atrakcyjna, otwarta na wspólne działania instytucja. Uczestnicy ujrzeli swoje fotografie na wystawie, w publikacji, zobaczyli w książce kolaże własnego autorstwa. Jesteśmy przekonani, że to pozytywna wartość w kształtowaniu postaw społecznych i rozwoju osobistym.

Nasz projekt żyje, dzielimy się nim z Państwem i środowiskiem polskich muzealników, wierząc, że jest to przykład dobrej praktyki i ciekawa propozycja muzealnej edukacji, zrealizowana w małym, regionalnym muzeum.

Projekt został zrealizowany w ramach programu Patriotyzm Jutra (Muzeum Historii Polski).

Tekst:
Magdalena Birut, Muzeum Ziemi Wschowskiej