Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Hasło EDD 2024: Szlaki. Sieci. Połączenia.

32. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbędzie się pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia. Mamy nadzieję, że temat przewodni będzie inspiracją dla organizatorów wydarzeń i zgromadzi liczne grono uczestników EDD.
Kontakt z organizatorem
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Kopernika 36/40 00-924 Warszawa
e-mail: edd@nid.pl
Europejskie Dni Dziedzictwa w Centrum Koronki Koniakowskiej, fot. Centrum Koronki Koniakowskiej
Europejskie Dni Dziedzictwa w Centrum Koronki Koniakowskiej, fot. Centrum Koronki Koniakowskiej Europejskie Dni Dziedzictwa w Centrum Koronki Koniakowskiej, fot. Centrum Koronki Koniakowskiej
Szlaki. Sieci. Połączenia. to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. przez Radę Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki. Polska w 2017 r. podpisała porozumienie i włączyła się w projekt, który tworzy obecnie lista 47 tras, a my jesteśmy częścią 17 z nich. Szlaki posiadają bardzo różnorodny charakter od najstarszej promującej szlaki pielgrzymkowe np. Santiago de Compostela, po mniej oczywiste w postaci szlaku pisarek np. Marii Konopnickiej, kończąc na Europejskim Szlaku Ceramiki, gdzie nie może zabraknąć Bolesławca.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, od lat tworzy w Polsce rozwiązania systemowe sieciując miejsca oraz zarządców dziedzictwa o niezwykłej wartości w skali kraju m.in. nadzorując w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego procedurę wpisu na Listę Pomników Historii. Aktualnie rejestr liczy ponad 120 obiektów, których zasób kształtują układy urbanistyczne, parki, ogrody, dzieła architektury, krajobrazy kulturowe i zabytki techniki. Ustanowione w 1994 r., w przyszłym roku obchodzą swój Jubileusz 30-lecia. Ważną siecią są także obiekty zabytkowe wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz sieci muzeów i innych, branżowych instytucji kultury.

Temat przewodni daje również możliwość pokazania różnorodności dziedzictwa niematerialnego, w tym zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przede wszystkim mistrzów rzemiosła i rękodzieła, przekazujących umiejętności kolejnym pokoleniom, których możemy spotkać na licznych szlakach, takich jak: Kraina wątku i osnowy, Opoczyński, czy Małopolski Szlak Rzemiosła.

W haśle Szlaki. Sieci. Połączenia. swoje miejsce znajdzie także kultura cyfrowa i cyfrowe bazy danych, które już dziś proponują zwiedzającym wycieczki tematyczne obejmujące trasy po zabytkach lub wirtualne poznanie szlaków i obiektów. Przykładem cyfrowych baz danych, które pozwalają użytkownikom na tworzenie własnych szlaków i sieci jest m.in. portal NID zabytek.pl.