Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Get i 3 Słonie

Relacja z warsztatów graficzne dla uczniów i forum dla nauczycieli w Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Gdzie i kiedy?
Muzeum Ziemi Wschowskiej
Kontakt z organizatorem
Magdalena Birut (Muzeum Ziemi Wschowskiej)
plac Zamkowy 2, 67-400 Wschowa
fot. MZW
fot. MZW
Projekt skierowany był do grup uczniów ze wszystkich szkół Gminy Wschowa, a także do  nauczycieli, rodziców i animatorów kultury z regionu.

W warsztatach graficznych inspirowanych wystawą prac Geta Stankiewicza wzięło udział ok. 390 uczniów. Spotkania w MZW to dwa działania:

  • na wystawie Geta – opowieści o artyście i sztuce; muzealne ćwiczenie polegające na interakcji uczniów z wybranym dziełem sztuki.
  • warsztaty graficzne prowadzone przez grafika Bartosza Metelskiego (3 Słonie – otwarta pracownia sitodruku) – prezentacja tradycyjnych technik graficznych, a w praktyce – monotypia, szablony, frotaże.

Kontynuacją warsztatów były spotkania w szkołach, gdzie z prac stworzonych w Muzeum powstały wspólne kolaże wyeksponowane w przestrzeni szkół. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał Kreatywną Kartę Projektu, a w niej informacje o projekcie, a także inspirujące zadania związane z tematem.

Ostatnie warsztaty - „GET i 3 Słonie na FORUM”, skierowane były do nauczycieli i animatorów kultury z regionu. Spotkała się grupa 30 osób, aby w twórczej atmosferze podyskutować o edukacji, współpracy, kulturze.

Realizację projektu prezentuje strona: https://www.facebook.com/geti3slonie/
Pierwszą potrzebą, na którą odpowiadał projekt, było zachęcenie nauczycieli i młodzieży do uczestnictwa w muzealnej edukacji, poprzez zaproponowanie konkretnego działania. Drugi problem to brak współdziałania pomiędzy osobami poświęcającymi się edukacji i animacji kultury. Stąd potrzeba stworzenia w małej, oddalonej od wojewódzkich centrów kultury gminie – sieci osób związanych z edukacją kulturową.

Jednym z celów było pokazanie Muzeum jako miejsca otwartego dla działań na rzecz edukacji kulturowej poprzez zrealizowanie warsztatów sztuki współczesnej – inspirowanych muzealną kolekcją prac artysty, którego losy związane są z historią ziemi wschowskiej, dla szerokiego grona dzieci i młodzieży.
Celem długoterminowym jest stworzenie siatki współpracujących międzysektorowo osób, wspólnie realizujących projekty na rzecz edukacji i animacji kulturowej.

Warsztaty zostały poprowadzone tak, aby uczestnicy mieli poczucie siły sprawczej. Działania w czasie warsztatów graficznych opierały się na tworzeniu prac indywidualnych, w czasie spotkań w szkołach uczniowie pracowali w grupach tworząc wspólne kolaże pokazane później na szkolnych wystawach. W ten sposób został wykorzystany różnorodny potencjał, zaspokojona zarówno potrzeba wyrażenia siebie poprzez indywidualne działanie, jak i wyeksponowania efektów tej twórczości we wspólnym dziele.

Kluczowa była metoda warsztatowa. Realizacja projektu, zarówno w sferze spotkań z uczniami, jak i nauczycielami opierała się na twórczym działaniu. Ponadto w czasie zajęć na wystawie pojawiło się opowiadanie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, indywidualna praca z dziełem sztuki. W każdym przypadku obecna była dyskusja jako metoda i ankiety jako narzędzie pracy.

Źródło finansowania projektu: Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura

Partnerzy projektu: szkoły w Gminie Wschowa

Tekst: Magdalena Birut, Muzeum Ziemi Wschowskiej