Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

DZIEDZICTWO: Interpretacja w działaniu

Relacja z konferencji dedykowanej osobom interesującym się szeroko rozumianą interpretacją dziedzictwa.
Gdzie i kiedy?
Brama Poznania ICHOT
Kontakt z organizatorem
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT
ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań
Konferencja „DZIEDZICTWO: interpretacja w działaniu”, zorganizowana 27.09.2019 roku przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, to spotkanie osób aktywnych w różnych obszarach nauki i praktyki, interesujących się szeroko rozumianą interpretacją dziedzictwa.

Konferencja, skupiając się na dokonaniach w zakresie odkrywania i oswajania nieznanego dziedzictwa oraz pojmowania pojęcia interpretacji, była okazją do wymiany doświadczeń i poglądów wśród badaczy, autorów refleksji teoretycznej nad dziedzictwem i reprezentantów publicznych instytucji zajmujących się dziedzictwem i jego interpretacją, podmiotów prowadzących działalność w tym obszarze oraz przedstawicieli inicjatyw trzeciego sektora. 

Konferencja podzielona była na część teoretyczną oraz praktyczną. Poszczególne wystąpienia dotyczyły  usytuowania Tildenowskiej teorii interpretacji dziedzictwa na tle humanistyki XX wieku, odpowiedzi na pytanie czym jest zawód interpretatora oraz refleksji nad współczesnymi wyzwaniami, wynikającymi ze zmiany paradygmatów w opisie dziedzictwa. Część praktyczna była natomiast wstępem do dyskusji i namysłu nad możliwościami i wykorzystaniem interpretacji dziedzictwa dla ochrony szeroko rozumianych zabytków. Uczestnicy i uczestniczki tej części dzielili się własnym doświadczeniem w zakresie odkrywania i prezentacji dziedzictwa: przedstawiali metody, jakimi zdecydowali się tego dokonać oraz odpowiadali na pytanie, czy działania te miały wpływ na budowanie relacji z dziedzictwem i zmieniły sposób jego dotychczasowego postrzegania.

Główną okolicznością organizacji konferencji było opracowanie i wydanie polskiego tłumaczenia całości klasycznego dzieła Freemana Tildena „Interpretacja dziedzictwa” (1957). Poprzez to spotkanie Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT rozpoczęło dyskusję nad współczesnym pojęciem interpretacji i jego rolą w ochronie dziedzictwa.


Zespół programowy konferencji: Monika Herkt, Bartosz Skaldawski, Bartosz Małolepszy, Michał Kępski

Organizator: Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

Partner: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Więcej informacji o wydarzeniu

Zdjęcia z wydarzenia