Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych

Łódzki Dom Kultury ma przyjemność zaprezentować bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczycieli i animatorów dot. zagadnienia regionalnego dziedzictwa kulturowego, a dokładniej - architektury i detalu architektonicznego.
Kontakt z organizatorem
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź
fot. Łódzki Dom Kultury
fot. Łódzki Dom Kultury
Projekt "Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych" to nowa propozycja Łódzkiego Domu Kultury z zakresu edukacji architektonicznej skierowana do nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury, którzy na co dzień realizują zadania związane z przedmiotami artystycznymi. Ideą projektu jest, aby pokazać - oprócz zabytków o rozpoznanej wartości architektonicznej - również mniej popularne oblicza lokalnego dziedzictwa. Chcemy zwrócić uwagę m.in. na małą architekturę i rzeźbę plenerową, opowiedzieć o realizacjach powojennych, o starych szyldach i liternictwie - w nawiązaniu od lokalnych uwarunkowań i specyfiki.

W ramach projektu powstały publikacje oraz filmy dotyczące lokalnej architektury 8 miast województwa łódzkiego (Radomska, Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Zgierza, Zduńskiej Woli, Skierniewic oraz Pabianic).

Każda z publikacji składa się z następujących części:
  • przewodnik po lokalnej architekturze
  • scenariusz warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej dla klas szkół podstawowych I-III
  • scenariusz warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej dla klas szkół podstawowych IV-VI
Autorką przewodników jest Maria Nowakowska - właścicielka marki "Łódzki detal", popularyzatorka dziedzictwa i animatorka kultury, dyrektorka międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest.

Autorką scenariuszy jest Anna Mrozińska-Szmajda - polonistka, animatorka kultury i edukatorka.

Publikacje dostępne są pod adresem:
https://drive.google.com/drive/folders/149AcUEl4121Lfzcf_KJftz4xsKPsF_CC

Filmy powstałe w ramach projektu stanowią podsumowanie informacji zebranych w przewodnikach oraz scenariuszach zajęć, a także wzbogacają je o nowe treści. Ponadto, na kanale YouTube Łódzkiego Domu Kultury można również obejrzeć nagranie ze szkolenia stanowiącego swoiste podsumowanie projektu.
W trakcie spotkania, Maria Nowakowska (Łódzki Detal) opowiedziała o roli, specyfice oraz pochodzeniu zdobień architektonicznych, a także zaprezentowała przykłady tego rodzaju dziedzictwa, które można podziwiać w wielu mniejszych i większych miejscowościach województwa łódzkiego.
W drugiej części szkolenia dr Karolina Kołodziej (Instytut Filologii Polskiej UŁ) przedstawiła natomiast, w jaki sposób potencjał detalu architektonicznego można wykorzystać w edukacji szkolnej, regionalnej i zainspirowała uczestników do kreatywnej pracy z najmłodszym odbiorcą.

Filmy edukacyjne oraz nagranie szkolenia dostępne są pod adresem:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLm2zW6NFuMZWN86fQqocUsjgmSpWAr_sz

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.