Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!

Konkurs Młodzi Europejscy Twórcy Dziedzictwa #HeritageMakers

Konkurs   |   Narodowy Instytut Dziedzictwa
Konkurs Młodzi Europejscy Twórcy Dziedzictwa #HeritageMakers realizowany jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – największego święto dziedzictwa kulturowego w Europie – a jego zwieńczeniem będzie specjalna wystawa w siedzibie Rady Europy w Strasburgu.
Gdzie i kiedy rozpoczęcie?
Polska
8
Wrzesień 2023
Piątek
wydarzenie trwa: 08.09.2023 - 28.02.2024
Kontakt z organizatorem
Narodowy Instytut Dziedzictwa
ul. Kopernika 36/40 00-924 Warszawa
Do konkursu składane są materiały foto i/lub wideo dokumentujące projekty zrealizowane z dziećmi (6–11 lat) lub młodzieżą (11–17 lat) w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe. Działania te powinny odbyć się w okresie od 1 września do 28 lutego. Prace konkursowe wysyłają mentorzy, czyli prowadzący lub opiekunowie zajęć. Materiały fotograficzne należy przesłać w formacie png, gif, jpg, jpeg do 2MB, natomiast film – wklejając link źródłowy (YouTube, Wimeo lub inne platformy) do 28 lutego 2024 roku, poprzez stronę www.europeanheritagedays.com/Young-European-Heritage-Makers. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w maju 2024 r.

Zgłoszenia mogą dotyczyć materialnych miejsc (np. budynki, krajobraz kulturowy),  niematerialnych przykładów dziedzictwa (np. rzemiosło, lokalne tradycje i zwyczaje), jak również dziedzictwa przyrodniczego. Szczególnie zapraszamy projekty oparte na ubiegłorocznym motywie przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.

  • Jak kiedyś żyli ludzie?
  • Jakie wyjątkowe historie i legendy kryje Twoje miasto?
  • Jakie tradycje współdzielimy z innymi krajami w Europie?

W nagraniu warto odpowiedzieć na pytania:

  • Czym dla Ciebie jest dziedzictwo i co ono dla Ciebie znaczy?
  • Co stanowi o wyjątkowym charakterze twojego lokalnego dziedzictwa, a co jest wspólne dla całej Europy?
  • Jak możemy przedstawić historię swojego dziedzictwa za pomocą obrazów i słów?

Celem konkursu Young European Heritage Makers jest:

Zbieranie doświadczeń i opowieści o tym, jak dzieci i młodzież rozumieją europejski wymiar ich lokalnego dziedzictwa. Projekt może obejmować dziedzictwo materialne, takie jak pomniki i budynki, przyrodnicze lub dziedzictwo niematerialne wspólne dla wybranych społeczności m.in. taniec, śpiew lub lokalne tradycje kulturowe. Kreatywne interpretacje są bardzo mile widziane.
Identyfikacja i zaprezentowanie prac młodych ludzi zainteresowanych dziedzictwem.
Sieciowanie przyszłych #HeritageMakers z ich rówieśnikami z innych części Europy.
 

Zostań mentorem #HeritageMakers!

Zapraszamy mentorów z doświadczeniem w zakresie dziedzictwa, edukacji, usług dla młodzieży lub z doświadczeniem społecznym do współpracy z młodymi ludźmi, do przygotowania projektu a następnie zgłoszenia go do konkursu  #HeritageMakers.

Rolą opiekuna będzie zachęcenie do odkrywania dziedzictwa oraz ułatwianie wymiany wiedzy i pomysłów między uczestnikami, a następnie udokumentowanie efektów wspólnych działań.

Mentorzy powinni wspierać i motywować uczestników do działania oraz zapewnić, by wszystkie prowadzone aktywności były zgodne ze standardami Rady Europy.  Szczegóły: >tutaj<.


No Włącz się jako mentor – to proste:

Skontaktuj się krajowym koordynatorem EDD – Agata Mucha, amucha@nid.pl i zorganizuj aktywność dla jednej z grup wiekowych pod hasłem  „Czym  jest Twoje europejskie dziedzictwo?’’ w okresie do 28 lutego 2024 roku.
Zaprezentuj wyniki projektu w formie obrazu opatrzonego tekstem lub 5-minutowym wideo
Prześlij zgłoszenie swojej grupy poprzez stronę internetową European Heritage Days europeanheritagedays.com/Young-European-Heritage-Makers
 
Możesz:

przygotować warsztaty lub grupową debatę; stworzyć zadanie lub urządzić poszukiwanie skarbów; zorganizować wycieczkę do lokalnego miejsca dziedzictwa kulturowego; wdrożyć projekt oparty na edukacji międzypokoleniowej.

Czekamy na oryginalne i kreatywne działania, które pobudzą do samodzielnej interpretacji dziedzictwa! : Za wybrane prace #TwórcyDziedzictwa (zwycięzcy) w obu kategoriach wiekowych otrzymają upominki od European Heritage Days. Dodatkowo europejscy zwycięzcy w kategorii 11−17 lat będą mieli możliwość w 2024 roku odwiedzić Strasburg!

Jeśli jesteś zainteresowany to stwórz swój własny projekt, aby pokazać, jak interpretujesz i korzystasz z ważnych dla Ciebie aspektów dziedzictwa. Pochwal się swoimi twórczymi dokonaniami.


Oto najlepsze przykłady nagrań z ostatniego roku:

Virpominen – Pielęgnowanie fińskiego dziedzictwa kulturowego w szkole Suomi w Nowym Jorku. Zgłoszony przez Finlandię projekt pokazuje doświadczenie nowojorskiej szkoły, w której dzieci poznają swoją rodzimą kulturę. Nagrodzony przykład pokazuje tradycje Wielkanocne, jak ozdabianie gałązek wierzby, które dzieci uznały za istotne i co równie ważne dające przestrzeń do zabawy oraz ekspresji młodszej grupie wiekowej projektu #HeritageMakers.

Czarnogóra – film stworzony w ramach ubiegania się miejscowości Budva o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, opowiada mityczną legendę o założeniu miasta oraz odnosi się do lokalnego dziedzictwa związanego z rzemiosłem i rękodziełem, jak: mozaika, czy biżuteria. Całą narrację przeplata historia młodych ludzi, którzy opowiadają jak na co dzień żyje się w tym przepełnionym historią miejscu.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zakłada możliwość promocji wybranych projektów na poziomie krajowym – zachęcamy do przesyłania dodatkowych materiałów graficznych oraz tekstowych. Więcej informacji o konkursie Agata Mucha, amucha@nid.pl