Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!

Zabytkomaniak i Kufer Pełen Dziedzictwa

Zachęcamy do zapoznania się ze scenariuszem przedstawienia teatralnego!
Oddajemy w Państwa ręce scenariusz przedstawienia teatralnego, które ma na celu popularyzację wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych tematyki związanej z dziedzictwem kulturowym, kształtowanie postawy wrażliwości i odpowiedzialności za dobra kultury oraz pamiątki przeszłości. Scenariusz stanowi propozycję do pracy z dziećmi, można go dopasowywać do swoich potrzeb, traktować jako bazę do kreatywnej zabawy np. w opowieści przedmiotów. Tekst można skracać lub rozwijać, jest na tyle prosty i typowy dla pewnych
sytuacji, że można zachęcać dzieci, by nie tyle uczyły się go na pamięć, co same interpretowały, podążając jedynie za myślą główną przedstawienia. Didaskalia podpowiadają, co dzieje się na scenie. Akcja toczy się wokół motywu kufra pełnego dziedzictwa, wypełnionego różnymi przedmiotami – starociami, pamiątkami, symbolizującymi różne elementy dziedzictwa kulturowego. Przygotowując scenografię, można je dobrać według własnych potrzeb. Zachęcamy do wystawienia przedstawienia np. z okazji Międzynarodowego Dnia Zabytków, Europejskich Dni Dziedzictwa lub Szkolnych Dni Dziedzictwa Kulturowego.