Warmio, quo vadis?
Książka oraz filmiki o materialnym i niematerialnym dziedzictwie Warmii.
Projekt „Warmio, quo vadis? zakładał udokumentowanie i prezentację stanu zachowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warmii. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu utrwaliło w formie cyfrowej (skaning 3D, filmy dokumentalne, opracowania naukowe) najciekawsze zabytkowe wiejskie kapliczki, domy i kościół pielgrzymkowy, udostępniając je mieszkańcom regionu i internautom. W ramach projektu przeprowadzono badania etnologiczne dotyczące niematerialnego dziedzictwa oraz podjęto działania na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa Warmii. Wydano książkę, poradnik, powstały scenariusze zajęć edukacyjnych; mieszkańcy, pracownicy sektorów: edukacji, kultury, pozarządowego i samorządowcy wzięli udział w warsztatach, spotkaniach i dyskusjach o ochronie dziedzictwa kulturowego Warmii, promocji i edukacji w tej dziedzinie, a dzieci i młodzież poznały materialne i niematerialne dziedzictwo. Dodatkowo odbyły się działania artystyczne: plener, warsztaty i wystawa.
Link do książki "Warmio quo vadis?" dostępnej w formie pliku pdf w wersji polskiej i angielskiej:
http://www.cyfrowewm.pl/s/17/warmio-quo-vadis
Propozycje zajęć edukacyjnych o Warmii:
http://www.cyfrowewm.pl/s/8/scenariusze-lekcji-o-warmii
Folder dot. zabytków Warmii z AR:
http://www.cyfrowewm.pl/s/9/aplikacja-ar-cyfrowa-warmia
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Zobacz:
Pięć opowieści o Warmii: Piękno warmińskiej tradycji, kultury i sztuki ludowej
Tańce, zwyczaje, obrzędy, legendy, poezja ludowa, tradycyjny strój, warmińska gwara, rzemiosło... wszystko to część warmińskiej tradycji, kultury, sztuki ludowej. O czepcach warmińskich opowiada Krystyna Tarnacka, która zajmuje się ich tworzeniem, a o tym, co go inspiruje na Warmii Marian Murat z Biskupca, który tworzy rzeźbę ludową.
Scenariusz i realizacja: Marta Hajkowicz
Zdjęcia: Tomasz Misiuk
Scenariusz i realizacja: Marta Hajkowicz
Zdjęcia: Tomasz Misiuk
Zobacz:
Pięć opowieści o Warmii: O krajobrazie kulturowym...
Warmia to region o bogatej i burzliwej historii. Miejsce zamieszkiwane przez wieki przez osadników pochodzących z różnych stron. Czym się charakteryzuje warmiński krajobraz? To przede wszystkim architektura - zamki, kościoły i kapliczek, Warmia to także otaczane kultem miejsca, wsławione legendami o cudownych objawieniach i uzdrowieniach.
Scenariusz i realizacja: Marta HajkowiczZdjęcia: Tomasz Misiuk
Zobacz:
Pięć opowieści o Warmii: O gospodarowaniu
Jak wyglądał warmiński gbur, a jak ubierała się jego żona? W jakich strojach przyjmowali gości? Jak wyglądał warmiński dom? Co to "szląbanek"? Jak wyglądało życie na warmińskiej wsi na przełomie wieków? Czy dziś pozostał po tym ślad?
Scenariusz i realizacja: Marta HajkowiczZdjęcia: Tomasz Misiuk
Zobacz:
Pięć opowieści o Warmii: Mieszkańcy dawni i dziesiejsi
„Pięć opowieści o Warmii: Mieszkańcy dawni i dzisiejsi” to film, w którym prezentowane są m.in. warmińskie dokonania Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego i innych biskupów warmińskich, którzy zapisali się w historii czy Marii Zientary-Malewskiej. W filmie zobaczymy i usłyszymy również Edward Cyfus oraz Izabelę Lewandowską, dzięki którym gwara warmińska została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, listę najcenniejszych skarbów kultury niematerialnej, które mają być otoczone szczególną troską i dbałością o przekazywanie następnym pokoleniom.
Scenariusz i realizacja: Marta HajkowiczZdjęcia: Tomasz Misiuk
Zobacz:
Pięć opowieści o Warmii: Jak ochronić to, co cenne...
Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto, Braniewo... Warmia jako kraina historyczna z bogatą przeszłością ma wiele do zaoferowania. Dzięki prowadzonym szczególnie w ostatnich latach pracom remontowo-konserwatorskim jej najcenniejsze zabytki wychodzą z cienia. Odrestaurowane, stają się miejscami ważnymi, chętnie odwiedzanymi przez miejscowych i turystów. Rośnie też świadomość dotycząca wyjątkowości miejsca, w którym przyszło żyć dzisiejszym mieszkańcom Warmii, stąd też coraz więcej inicjatyw na rzecz ochrony jej dziedzictwa kulturowego.
Scenariusz i realizacja: Marta HajkowiczZdjęcia: Tomasz Misiuk