Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!

Sztuka śląska XIV-XVI w.

Opowieści na temat arcydzieł sztuki średniowiecznej pokazywanych na wystawie stałej „Sztuka śląska XIV–XVI w.”.

Ciesz się sztuką! Tryptyk Koronacji Marii (1370–1380)

Opowieść o jednym z najcenniejszych i najstarszych ołtarzy szafiastych na Śląsku. Zabytek można oglądać na wystawie Sztuka śląska XII–XVI w. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Ciesz się sztuką! Rzeźba „Maria z Dzieciątkiem” (ok. 1400 r.)

Michał Pieczka, edukator Muzeum Narodowego we Wrocławiu, opowiada o rzeźbie „Maria z Dzieciątkiem” (ok. 1400 r.) – jednej z najcenniejszych figur tego rodzaju znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ciesz się sztuką! Pracownia Mistrza Zaśnięcia Marii z Košatek, Obraz Tronu Łaski, przed 1350

To jedno z najstarszych zachowanych na Śląsku dzieł malarstwa tablicowego. Dzieło wyjątkowe pod względem tematycznym oraz klasy artystycznej. Przedstawienie Tronu Łaski pojawiło się w sztuce średniowiecznej w XII w. i występowało w okresie renesansu i baroku. Forma obrazu przypomina malarstwo ikon bizantyjskich, a bliżej czeskich obrazów tablicowych. Obraz odnaleziono w 1898 r. na strychu plebanii w Świerzawie koło Złotoryi. O obrazie opowiada Michał Pieczka z Działu Oświatowego MNWr.

Ciesz się sztuką! Madonna w komnacie, ok. 1450 r.

Jedno z czołowych dzieł pracowni Mistrza Wrocławskiego Poliptyku św. Barbary, utożsamianego z Wilhelmem von Oche. Dzieło łączy w sobie gotyckie idealizowanie figur ludzkich z mieszczańskim realizmem ukazywanych przedmiotów, wywodzącym się z malarstwa niderlandzkiego. O obrazie opowiada Michał Pieczka, edukator Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Materiały zostały przygotowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Zobacz przykładowe kadry!