Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!

Sławne drzewa województwa opolskiego

Przewodnik, dzięki któremu poznasz historię Śląska Opolskiego z niezwykłej perspektywy drzew.
Przewodnik „Sławne drzewa województwa opolskiego” powstał w 2016 r. z potrzeby opowiedzenia historii Śląska Opolskiego z perspektywy… drzew, a także podjęcia próby ich ochrony poprzez popularyzację.

Zapraszamy do lektury opowieści o 27 sławnych, pomnikowych drzewach województwa opolskiego, wrośniętych w krajobraz, spowitych legendami i niesamowitymi historiami. Niektórych już nie ma. Inne jak okładkowy dąb Pücklera w Szydłowcu Śląskim, który bardzo ucierpiał podczas wichury w 2017 r., kiedy to stracił 2/3 korony. Ale większość opisanych drzew nadal rośnie, upamiętnia minione wieki, zachowując tajemnice ówczesnych stuleci, a także dzieje społeczności wokół nich żyjących.

Publikacja zostawała wydana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 r. pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Na jej podstawie opracowano m.in. ciekawą grę terenową szlakiem sławnych drzew Opola.

Chcesz wiedzieć co czeka Cię w środku?

Zobacz przykładowe strony!