Ciekawostki o ,,Darze Pomorza"
Garść filmików z niebanalnymi informacjami o statku-muzeum.
Materiały zostały przygotowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Zwierzęta „Daru Pomorza”
Arleta Gałązka, kustoszka statku-muzeum Dar Pomorza opowiada o zwierzętach mieszkających czasowo na statku, jak i o stałych czworonożnych rezydentach żaglowca.
Dzwony „Daru Pomorza"
Arleta Gałązka, kustoszka statku muzeum „Dar Pomorza" opowiada o kilku dzwonach związanych z „Darem Pomorza". Mowa będzie zarówno o dzwonach które wybijały rytm dnia na pokładzie, a także o dzwonach –trofeach. Historii dopełnią dwa dzwony –jeden który był i już go nie ma, i drugi, który jest, ale nie wiadomo dlaczego.
Bandera „Daru Pomorza" –kopia i oryginał
Arleta Gałązka, kustoszka statku muzeum „Dar Pomorza" opowiada historię dwóch bander „Daru Pomorza": oryginalnej z 1930 roku i kopii z 1981 roku. Dowiecie się także, gdzie były przechowywane i co z tym miał wspólnego gryf pomorski.
„Dar Pomorza” (dosłownie) od kuchni
Marcin Pawelski, pracownik merytoryczny statku muzeum „Dar Pomorza" opowiada o kulinarnej stronie życia na Białej Fregacie. Z materiału dowiecie się jak wyglądała praca w kuchni, co i gdzie jadano, gdzie przechowywano żywność oraz poznacie wiele innych „kuchennych" ciekawostek.
Operacja Żagiel 74
Arleta Gałązka, kustoszka statku muzeum „Dar Pomorza" opowiada o organizacji i przebiegu Operacji Żagiel’74. Po wygraniu przez załogę „Daru Pomorza" regat w 1972 roku, jeden z etapów kolejnych regat kończył się w Gdyni, macierzystym porcie „Daru Pomorza”.
Pieczątki „Daru Pomorza"
Arleta Gałązka, kustoszka statku muzeum „Dar Pomorza" opowiada o kilku okolicznościowych stemplach statkowych. Na „Darze Pomorza", tak jak na innych statkach powstawały stemple, używane w ruchu pocztowym (i nie tylko) podczas wizyt w portach. Również uczestnicy rejsu chętnie odciskali je na swoich marynarskich workach.