Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Polacy1920.pl – blog na stulecie Bitwy Warszawskiej

Retro-blog odtwarzający dzień po dniu codzienne życie Polaków w okresie od wiosny do jesieni 1920 r.
Kontakt z organizatorem
Instytut Łukasiewicza
fot. Instytut Łukasiewicza
fot. Instytut Łukasiewicza
Jak wyglądało życie w Polsce sto lat temu? Czy codzienne trudy i problemy zwykłych ludzi znacząco różniły się od tego, co przeżywamy dzisiaj? W 1920 r. ważyły się losy niepodległości Polski i choć wysiłek całego narodu koncentrował się na obronności, w tle próbowano prowadzić zwyczajne życie – społeczne, gospodarcze, kulturalne oraz sportowe. Aby je zrekonstruować, Fundacja Instytut Łukasiewicza sięga po archiwalną prasę, repertuary kin i teatrów, ogłoszenia drobne, rysunki satyryczne, afisze i druki ulotne. Blog jest codziennie aktualizowany i promowany w mediach społecznościowych.

Przy pomocy materiałów dostępnych w portalu Biblioteki Narodowej Polona, Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz regionalnych bibliotekach cyfrowych zespół redakcyjny tworzy fascynujący portret Polaków żyjących w czasie przełomowym dla dziejów narodu. Notkom towarzyszy opis wykorzystywanych źródeł wraz z linkami i zachętą do prowadzeniach własnych poszukiwań w zasobach cyfrowych polskich instytucji kultury.

W odróżnieniu od wielu inicjatyw rocznicowych, skupionych na omawianiu zagadnień polityczno-wojskowych związanych z wojną polsko-bolszewicką, twórcy projektu koncentrują się na wątkach kulturalnych i społecznych. Piszą m.in. o tym, jak Polacy organizowali sobie wakacje, jak radzili sobie z epidemiami chorób zakaźnych oraz problemami w zakupie żywności czy odzieży, oraz co oglądali w kinach i teatrach.

Towarzyszące tekstom czarno-białe zdjęcia poddawane są koloryzacji, by codzienność Polaków sprzed stu lat stała się czytelnikom jeszcze bliższa. Na blogu publikowane są rozmowy z ekspertami. Wspólnie z nimi redakcja poszukuje różnic i podobieństw w ludzkich zachowaniach, sposobach myślenia i działania – sto lat temu i dziś. Mottem bloga są słowa C. K. Norwida: „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”.

Redakcję tworzy zespół Fundacji Instytut Łukasiewicza. Autorkami wpisów są Magdalena Stokłosa i Aleksandra Wójcik oraz dziennikarze zaproszeni do współpracy. Prace redakcji koordynuje Maciej Zdziarski. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.


Blog

Fanpage na Facebooku

Profil na Twitterze