Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Niezwykłe Polki

Opis oraz katalogi (j.polski, j.angielski) niezwykłej wystawy prezentującej ponad 30 wybitnych Polek.
Kontakt z organizatorem
Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Opolu
fot. zbiory NID
fot. zbiory NID
Wystawa „Niezwykłe Polki”, została przygotowana przez OT NID w Opolu w 2018 r. w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Wystawa wpisywała się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 100. rocznicę uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Ekspozycja jest rozszerzoną wersją wystawy „Poland. A country of remarkable women” przygotowaną w partnerstwie z Instytutem im. A. Mickiewicza w Warszawie, Narodowym Archiwum Cyfrowym i Fundacją „Dla Dziedzictwa” na potrzeby ekspozycji w USA.  Intencją wystawy było pokazanie niezwykłych postaci kobiecych, których wkład w osiągnięcia naukowe, czy artystyczne był wyjątkowy na skalę światową i często pionierski. Dzielne Polki zapisały się również jako bohaterki wojenne zadziwiając świat, czego przykładem jest biografia Anny Pustowójtówny, kobieta, która jako Polka z wyboru w przebraniu męskim walczyła w powstaniu styczniowym dopingując do walki mężczyzn. Na wystawie nie zabrakło niezrównanej Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny Sandlerowej czy Reginy Plisztynowej, pierwszej lekarki, która pochodziła z Polski i leczyła żołnierzy sułtana.

Na wystawie zaprezentowano ponad 30 wybitnych Polek, których osiągnięcia były niezwykłe i różnorodne. Zwrócono również uwagę odbiorców na wybitne kobiety ze Śląska, oddając im w ten sposób hołd za pielęgnowanie polskości mimo wielowiekowego rozłączenia administracyjnego Śląska z państwem polskim.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Wystawa była eksponowana w:
  • Domu Kultury w Oleśnie
  • Zespole Szkół w Ozimku
  • Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku
  • Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Opolu
  • Zespole Szkół Rolniczych w Głubczycach
  • Opolskim Urzędzie Wojewódzkim
  • Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich
  • Muzeum Miejskim w Zduńskiej Woli
  • Domu Artysty w Głuchołazach.

Docelowo wystawę przekazaliśmy dla III LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu, najlepszego (według rankingów) w województwie opolskim. Będzie stanowić wystrój jednej z sal lekcyjnych. Dołączony do wystawy katalog w języku angielskim posłuży do przeprowadzania interesujących lekcji z języka angielskiego na temat niezwykłych Polek.
 
Wystawę sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Ekspozycję dofinansowała Fundacja „Dla dziedzictwa” i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Zobacz przykładowe strony katalogu!