Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

MUZEUM WYKREOWANE: Zobacz, poczuj, dotknij i usłysz

W Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego odbyły się warsztaty edukacyjne w ramach projektu pt. „Muzeum Wykreowaneˮ programu grantowego Fundacji Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego „Tu mieszkam, Tu Zmieniamˮ.
Gdzie i kiedy?
ul. Ratuszowa 2, 63-600 Kępno
Kontakt z organizatorem
Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego
ul. Ratuszowa 2, 63-600 Kępno
fot. Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego
fot. Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego
MUZEUM WYKREOWANE: Zobacz, poczuj, dotknij i usłysz to wydarzenie, podczas którego uczestnicy wykazali się niesamowitą kreatywnością i zaangażowaniem. Był to czas refleksji na temat barier jakie napotykamy w kulturze oraz pogłębiania wrażliwości w odbiorze sztuki.

Dnia 11 września w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego rozpoczął się cykl warsztatów skierowanych do różnych grup odbiorczych: dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów i osób z niepełnosprawnością. Projekt powstał dzięki współpracy z Fundacją Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego, która jest organizatorem konkursu grantowego „TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM”.

W ramach przyznanego grantu Muzeum zorganizowało w piątek 11 września szereg zajęć skierowanych do wybranych grup.

Pierwszą grupą, która o 9:00 miała okazję wysłuchać wykładu pt. „Polski język migowy – odrębny, piękny, dyskryminowany” była młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Kępnie. Weronika Szymańska, która wygłaszała wykład jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i obecną studentką filologii polskiego języka migowego również na tym uniwersytecie. Wykład rozpoczął się krótkim wprowadzeniem do tematyki języka migowego. Następne aspekty, które zostały poruszone to między innymi środowisko Głuchych, sztuka Głuchych a także bariery, z którymi spotykają się osoby niepełnosprawne.

W czasie trwania wykładu swoją wizytę w Muzeum zaczęły osoby niepełnosprawne. Pierwszym zajęciem dla nich była audiodeskrypcja. Polegała na słuchaniu opisów wybranych obrazów Tadeusza Piotra Potworowskiego a następnie odnajdowaniu ich w sali wystawowej. Następnie uczestnicy zabawy zostali zaproszeni na warsztaty plastyczne pt. „Wspomnienia z podróży w Muzeum”. Tworzyli kolorowe kolaże z użyciem tkanin, produktów spożywczych i artystycznych.

W tym samym czasie kolejna grupa niepełnosprawnych osób słuchała wykładu o języku migowym. Po prelekcji grupa udała się na płytę Rynku w Kępnie, gdzie rozpoczynały się kolejne warsztaty „Weduta – pejzaż przedstawiający scenę miejską wokół twórczości T. P. Potworowskiego”. Wcześniej przed budynkiem instytucji przygotowane zostały cztery ogromne podobrazia rozstawione na sztalugach. Zadaniem uczestników było namalowanie tego, co widzą przed sobą – czyli cztery strony miasta z perspektywy jednego miejsca – rynku.

Ostatnia grupa – seniorzy, po wysłuchaniu przemówienia udali się przed budynek Muzeum. Tam czekały na nich stanowiska z plastrami drewna oraz młotkami. Rozpoczęły się warsztaty na świeżym powietrzu nazwane: „Skarbnica natury – warsztat abstrakcyjnego dzieła”. Wszystkie zajęcia zakończyły się o godzinie 18:00.

Podczas całego wydarzenia mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu Filia w Kępnie. W trakcie wydarzenia zostały zaprezentowane zbiory podejmujące tematykę m.in. niepełnosprawności oraz zaburzeń integracji sensorycznej, które były doskonałym dopełnieniem przedsięwzięcia.