Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Dziedzictwo w rewitalizacji

Narodowy Instytut Dziedzictwa ma przyjemność zaprosić Państwa do wysłuchania podcastów "Dziedzictwo w rewitalizacji"!
Kontakt z organizatorem
Narodowy Instytut Dziedzictwa
fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa
fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa
Zapraszamy do zapoznania się z serią ,,Dziedzictwo w rewitalizacji – wypowiedzi praktyków’’, która towarzyszy projektowi NID wsparcia dla gmin w procesach planowania oraz wdrażania gminnych programów rewitalizacji uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych.

Seria składa się z wypowiedzi ośmiu specjalistów (w tym sześć podcastów), którzy na co dzień w swojej pracy zajmują się rewitalizacją. Każdy z ekspertów, angażuje się w rewitalizację w odmiennej roli, opowiada o swoich doświadczeniach wykorzystania potencjału dziedzictwa w procesach rewitalizacji w polskich miastach.

W cyklu wzięli udział:
  • Agnieszka Siłuszek: ekspertka w obszarze planowania rozwoju regionalnego, polityki miejskiej i rewitalizacji, która podzieli się swoimi spostrzeżeniami z perspektywy zarówno współtwórczyni systemu rewitalizacji w Polsce, jak i osoby zaangażowanej w praktyczne wdrażanie działań rewitalizacyjnych na warszawskiej Pradze.
  • Marcin Skrzypek: współautor aplikacji Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz Strategii Rozwoju Lublina 2020, opowie o „przywracaniu do życia” Starego Miasta i Żmigrodu w Lublinie, niełatwych i rozciągniętych w czasie procesach, w których kluczową rolę odgrywały instytucje kultury.
  • Wojciech Kłosowski: specjalista w zakresie strategicznego planowania rozwoju lokalnego i regionalnego, który w rozmowie przedstawi m.in. doświadczenia z Łodzi i Gorzowa Wielkopolskiego.
  • Bartosz Poniatowski: urbanista, ekspert w zakresie uchwał krajobrazowych, przedstawi spojrzenie na zagadnienie rewitalizacji z perspektywy urbanisty, który miał okazję zajmować się cennymi kulturowo dzielnicami miast większych (Łódź) oraz wielu mniejszych (m.in. Nysa, Cieszyn, Ostróda).
  • Monika Sasin: kierownik projektów rozwojowych od momentu wdrożenia pierwszych funduszy przedakcesyjnych, dzieli się swoimi doświadczeniami o drodze od początku procesu rewitalizacji w Malborku do pierwszych jego efektów.
  • Marcin Bednarczyk: współautor miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, projektów użyteczności publicznej i mieszkalnych, przybliży ambitny proces rewitalizacji w Starachowicach.
  • Robert Szymala: urbanista miejski,  opowie o Wałbrzychu, w szczególności dzielnicy Nowe Miasto, oraz tym, jak tam rewitalizacja udanie splotła się ze skuteczną ochroną dziedzictwa.
  • Aleksandra Kułaczkowska: ekspert w zakresie rewitalizacji i rozwoju miast w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, przybliży system rewitalizacji i jego ewolucję pod kątem uwzględniania dziedzictwa w procesach rewitalizacji w miastach.

Cała seria składa się na szeroki i pełen obraz rewitalizacji oraz pokazuje, że w Polsce można znaleźć coraz więcej ciekawych przykładów dobrych praktyk, którymi kolejne miasta powinny się inspirować.

Rozmowy z ekspertami prowadzili Andrzej Brzozowy i Rajmund (Kuba) Ryś z firmy Projekty Miejskie.

Zapraszamy do zapoznania się z głosami ekspertów, liczymy na to, że znajdziecie tam sporo wiedzy i inspiracji:
https://samorzad.nid.pl/rewitalizacja/baza-wiedzy/dziedzictwo-w-rewitalizacji-wypowiedzi-praktykow/