Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Zapraszamy na jubileuszową 30. edycje Europejskich Dni Dziedzictwa – „Połączeni dziedzictwem”!
Gdzie i kiedy rozpoczęcie?

10
Wrzesień 2022
Sobota
wydarzenie trwa: 10.09.2022 - 18.09.2022
Kontakt z organizatorem
Narodowy Instytut Dziedzictwa
𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝 𝐧𝐚𝐦𝐢 𝟑𝟎. 𝐣𝐮𝐛𝐢𝐥𝐞𝐮𝐬𝐳𝐨𝐰𝐚 𝐞𝐝𝐲𝐜𝐣𝐚 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢𝐜𝐡 𝐃𝐧𝐢 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐜𝐭𝐰𝐚, 𝐤𝐭𝐨́𝐫𝐚 𝐨𝐝𝐛𝐞̨𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐰 𝐜𝐚ł𝐲𝐦 𝐤𝐫𝐚𝐣𝐮 𝟏𝟎-𝟏𝟏 𝐢 𝟏𝟕-𝟏𝟖 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟐 𝐫.  𝐓𝐞𝐠𝐨𝐫𝐨𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐡𝐚𝐬ł𝐨 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐰𝐨𝐝𝐧𝐢𝐞 𝐭𝐨 „𝐏𝐨ł𝐚̨𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐜𝐭𝐰𝐞𝐦❞❗

Święto zabytków to okazja, aby dostrzec wspólne dziedzictwo, zobaczyć co nas łączy i zasługuje na szczególną ochronę i promocję.

Dziedzictwo łączy pokolenia, przeszłość z przyszłością; pozwala, by społeczeństwo integrowało się wokół lokalnych zabytków i dziedzictwa niematerialnego.

Rozwijanie i utrzymywanie więzi międzyludzkich – zarówno tych grupowych, jak i prywatnych, nie byłoby możliwe bez różnorodnych sposobów komunikowania się. Postęp i doskonalone na przestrzeni dziejów formy komunikowania i kontaktowania się stanowią ważny i niezwykle ciekawy element naszego dziedzictwa kulturowego. Zarówno symboliczne sposoby porozumiewania się, okazje i miejsca sprzyjające wymianie myśli i idei, infrastruktura, wielkie konstrukcje i wynalazki techniczne sprzyjają utrzymywaniu łączności i więzi nie tylko ze współczesnymi nam ludźmi, ale za pomocą zarejestrowanych słów i obrazów – także z przeszłością.
 
Zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.edd.nid.pl oraz mediów społecznościowych https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa/, gdzie publikowane są  na bieżąco listę wydarzeń, w których przez dwa kolejne weekendy września będzie można bezpłatnie wziąć udział na terenie całego kraju! Warto również   pobrać aplikację EDD, za pomocą której nie tylko wyszukacie interesujące wydarzenia w okolicy, ale wyznaczycie trasę dojazdu na miejsce i sprawdzicie program w wybranym przedziale czasowym.

Czym są Europejskie Dni Dziedzictwa?

Europejskie Dni Dziedzictwa – wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, Polska do projektu dołączyła w 1993 r. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.
 
Koordynatorem ogólnopolskim Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.