Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony edukacja.nid.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.

OK,
zamknij!
Zrealizowałeś projekt?
Podziel się nim. Wypełnił formularz, a my udostępnimy go na naszej stronie.
Wyślij

Wystawa plenerowa “Krakowska Konspiracja”

Muzeum Armii Krajowej proponuje innowacyjną ekspozycję, dostosowaną do obecnej sytuacji pandemicznej w kraju.
Kontakt z organizatorem
Muzeum Armii Krajowej
ul. Wita Stwosza 12, 31-511 Kraków
fot. Muzeum Armii Krajowej / muzeum-ak.pl
fot. Muzeum Armii Krajowej / muzeum-ak.pl
Wystawa plenerowa pn. „Krakowska Konspiracja” to spacer historyczny po Krakowie, dzięki któremu możecie poznać najważniejsze obiekty związane z konspiracją z czasów II wojny światowej. Zespół Muzeum AK pragnie w ten sposób poszerzać swoją misję edukacyjną i wystawienniczą, jednocześnie przybliżając odbiorcom ważne pod względem historycznym miejsca na mapie Krakowa.

Aplikacja Explainit to osobisty audioprzewodnik, który umożliwia eksplorowanie świata historii i sztuki z poziomu własnego urządzenia multimedialnego. Muzeum AK nawiązało współpracę z twórcami aplikacji przy okazji wystawy czasowej “Stój, bo strzelam! Polskie kompanie wartownicze w Niemczech 1945-1989”, uzupełniając tym samym kontekst prezentowanych eksponatów.

Wystawa plenerowa pn. „Krakowska Konspiracja” to zbiór 17 obiektów na mapie Krakowa, które składają się na wyjątkowy spacer historyczny po miejscach ściśle związanych z wydarzeniami z okresu okupacji. Wśród dostępnych lokalizacji pojawiły się zarówno te związane z organizacją władzy okupacyjnej, jak i z tworzeniem struktur konspiracyjnych na terenie miasta. Z wybranych nagrań dowiecie się m.in. gdzie swoją siedzibę miał generalny gubernator Hans Frank, a także gdzie gen. Tadeusz Komorowski pracował jako sklepikarz zanim został słynnym „Borem”.
fot. Muzeum Armii Krajowej / muzeum-ak.pl
Aby odwiedzić wspomniane miejsca, wystarczy pobrać aplikację Explainit, dostępną w sklepie Google Play i w Apple App Store, a następnie udać się w okolicę wybranego obiektu. Znalezienie się w pobliżu zaznaczonego na mapie punktu umożliwi wysłuchanie przygotowanych treści oraz obejrzenie archiwalnych fotografii z poziomu własnego urządzenia multimedialnego.

Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne.Ponadto, przy okazji spaceru warto zaopatrzyć się w słuchawki. Przeniesienie się w świat krakowskiej konspiracji nigdy nie było aż tak proste!

Aplikację Explainit można pobrać poprzez zeskanowanie poniższego kodu lub samodzielne wyszukanie w sklepie Google Play i Apple App Store.

Zobacz na YouTube:

Wystawa plenerowa "Krakowska Konspiracja" z przewodnikiem w telefonie
Wystawa plenerowa pn. "Krakowska Konspiracja" to spacer historyczny po Krakowie, dzięki któremu można poznać 17 miejsc, związanych z lokalną konspiracją z czasów II wojny światowej.